Tudományos eredményeink a világ legfontosabb közleményei között
2023.05.16.Lazáry Áron interjú – Telex
2023.06.27.Beszámoló Dr. Lazáry Árontól az idei gerincsebészeti világkongresszusról és az AOSpine világszervezet körüli aktualitásokról
„Az AOSpine az egyetlen globális gerincsebészeti szakmai szervezet. A több, mint 6000 aktív tagot számláló társaság céljai a modern gerincsebészeti szakmai elvek és módszerek oktatása, a gerincsebészeti kutatás és a gerincsebészek világméretű együttműködésének elősegítése. A professzionális struktúrában működő szervezet idén ünnepelte 20. születésnapját. A világszintű, regionális illetve helyi (országos) tisztségviselők választása demokratikus úton történik, a választott tisztségviselők megfeszítetten dolgoznak a tagság fejlesztéséért és végeredményben a betegellátás javítása érdekében. Jómagam 12 éve dolgozom az AOSpine struktúrájában, jelenleg európai kutatási vezetőként illetve a tumorsebészeti nemzetközi tudásközpont vezetőségi tagjaként. Mindkét pozícióban számos online illetve személyes meetinget, megbeszélést tartunk az év folyamán, döntéselőkészítő illetve tudományos publikációs munkát végzünk olyan projektek kapcsán, melyek egyedülállóak a gerincsebészet globális színterén. Az AOSpine-nal kapcsolatos események csúcsa az évente, mindig más helyszínen rendezett Global Spine konferencia, mely idén Prágában, a Kongresszusi Központban került lebonyolításra május végén.
A konferenciát megelőzően már több napon át dolgoztunk a kutatási bizottságban, illetve a regionális bizottságokban az AOSpine tisztségviselőivel a világ minden részéről. A szervezet 20. születésnapját a Moldván ünnepeltük egy hajókirándulással egybekötött társasági vacsorával. Az AOSpine egyik vonzereje, hogy a világ legismertebb, legelismertebb gerincsebészeivel találkozhat bárki, aki tag, a dél-koreai rezidens bátran és felesleges kötöttségek nélkül társaloghat a társaság frissen megválasztott argentin elnökével, vagy az idolként tisztelt amerikai vezető deformitás-sebésszel. Személy szerint büszke vagyok rá, hogy számos – nemzetközileg elismert és a gerincsebészetben fajsúlyos – szakemberrel együtt dolgozhatok, némelyikkel szorosabb személyes kapcsolatot kialakítva és arra is büszke vagyok, hogy az AOSpine-on belül ezt bárki elérheti, aki elég munkát és energiát fektet a gerincsebészet fejlődésének illetve a kollégák képzésének, oktatásának elősegítésébe.
A szervezet az oktatásra, az élethosszig tartó tanulás teljes folyamatának támogatására fordítja a legtöbb energiát és forrást. A Global Spine Diploma program szervesen egészíti ki a szub-specifikus szakmai kurzusokat, képzéseket, melyek ékköve a decemberi davos-i kurzus, amely az egész AO történetének mindig is kiemelt eseménye volt (a muszkuloszkeletális sebészek körében – traumatológusok, szájsebészek, gerincsebészek, ortopédek – közkeletű vélekedés, hogy életében egyszer mindenkinek meg kell legalább egyszer tapasztalnia az ún Davos-élményt, mely egyszerre szakmai, társasági és spirituális csúcsélmény…). Idén a Davos-gerinckurzus szervezésében és lebonyolításában is részt tudok venni, mely oktatási tevékenységem egyik csúcsa lesz (megterhelésben is, hiszen a kurzus 3 napos, napi 8-10 óra oktatással, bonctermi gyakorlatokkal, modell-műtétekkel).
Maga a kongresszus, a Global Spine, kiváló fórum a gerincsebészeti, gerincgyógyászati tudományos eredmények széleskörű terjesztésére, a szakmai vitákra, beszélgetésekre. Minden évben a világ minden tájáról érkeznek előadók és résztvevők és a programot nem dominálja túl az ipar felvonulása, hanem számos ún. expert-fórum, speciális szimpózium rétegzi a gerincsebészet különböző területeihez kapcsolódó szakmai és tudományos evidenciákat emészthető, átlátható formátumba. A kongresszuson az Országos Gerincgyógyászati Központ munkatársai 6 előadással és 2 poszterrel szerepeltek, és arra is büszkék vagyunk, hogy az Budapesti Dr. Manninger Jenő Baleseti Központból l is képviselték előadással hazánk gerincsebészeti szakmai közösségét.
A gerincsebészeti innovációk terén a robottechnológia, az endoszkópia és a mesterséges intelligencia integrálása azok a vezető témák, amelyek dominálják az ipari fejlesztéseket illetve a kiállító teret, de számos szimpózium szólt arról, hogy a gerincsebészeti alapelvek illetve tudományosan megalapozott technikák alkalmazása hogyan tud magas szintű betegellátást biztosítani olyan gazdasági környezetben is, ami nem teszi lehetővé a legújabb ipari fejlesztések beszerzését, alkalmazását. A globális gazdasági helyzetet mérlegelve különösen fontosnak tartja az AOSpine a tudástranszfert, a gerincsebészeti tudásanyag hozzáférhetővé tételét. Ennek érdekében a fiatalabb gerincsebészek külföldi tanulmányútjaira is teret és támogatást biztosít a szervezet, melynek kereti között minden évben több külföldi ösztöndíjas tölt intézetünkben hosszabb-rövidebb időt. Külön büszkeséget jelentett számomra idén, hogy a tavalyi ösztöndíjasok közül előadást tartott egy svájci gerincsebész, aki arról számolt be, hogy a nálunk, az Országos Gerincgyógyászati Központban egy daganatos beteg kapcsán látott sebésztechnikát hogyan alkalmazott az anya-intézményében egy másik betegcsoportba tartozó páciens műtétje során. Ezekért a pillanatokért érdemes dolgozni!”